TJ Sokol Kovalovice

1942-2012  VÝROČÍ 70 LET KOPANÉ V OBCI

 

 

www.fotbalkovalovice.cz/

Historie


Kopaná v této obci se hrála již v dřívějších letech, než byla přihlášena do župního řízení - Hameleho hanácké župy fotbalové. Byla hrána mládeží, která nebyla nikým organizována a na místech, kde to bylo jen trochu možné. V sousedních Křenovicích byl fotbal organizován v župním řízení. Kovalovská mládež tyto zápasy v hojném počtu navštěvovala. Tak se také stalo, že se do Křenovic chodilo i na tréninky a došlo k tomu, že funkcionáři Křenovic si všímali i okolních účastníků. V letech 1930-45 bylo v Kovalovicích lidí zapálených pro fotbal dostatek. Proto již v letech 1938-39 byl po vedení obce požadován určitý pozemek na zřízení fotbalového plácku. Nic se nepořídilo, ne snad proto, že by nebyl zájem vyhovět mládeži, avšak tehdejší krizová léta byla největší překážkou. Proto zůstalo vše při starém a nějaký ten balón, někdy hadrák, se stále honil tam, kde to bylo jen trochu možné.

Na místech dnešního hřiště byla tzv. "Zmola", zarostlá z větší části olšemi. V minulosti byla mládež soudržnější a tím se také stalo, že se začalo s prací na fotbalovém hřišti. Tehdejší vedení obce povolilo tzv. "Zmolu" upravovat. Hranice nastávajícího hřiště zasahovaly do pozemků občanů z Křenovic. I toto se ovšem díky panu Ladislavu Spálovskému podařilo vyřešit.

V roce 1942 bylo hřiště již v takovém stavu, že se mohlo začít s kopanou. Jeho rozměry byly ovšem daleko menší než dnes. Slavnostní otevření hřiště bylo na kovalovské hody, tj. začátkem srpna. Jako soupeř byly pozvány SK Křenovice, které v tehdejší době hrály velmi dobrou kopanou. Zápas vyhrály Křenovice 1:4.S fotbalem se začalo, bylo nutné založit sportovní klub a přihlásit se u tehdejší Hameleho hanácké župy fotbalové. O to se v té době největší měrou zasloužil pan Bohumil Vojáček. Ten jel spolu s Vladimírem Večerkou do Zlína a tam na Hameleho hanácké župě fotbalové podepsali stanovy o založení SK Kovalovice. Bylo ustanoveno první mužstvo, a protože bylo v té době v Kovalovicích mládeže dostatek, byla rovněž přihlášena rezerva "B" mužstvo.

V dalších letech se střídala radostnější období s horšími. V letech 1948-56 se hrálo někdy před prázdným hledištěm. Situace se zlepšila v roce 1958, kdy vybojovalo mužstvo postup ze čtvrté třídy do třetí.

V sezóně 1961-62 se mužstvo spojilo se Sokolem Křenovice. Do sezóny 1963-64 nastupuje však již zase jako Sokol Kovalovice. V dalších letech se kádr postupně obměňoval, opět se střídaly slabší výsledky s lepšími. Na Holubově memoriálu v Janovicích u Rýmařova vyhrálo mužstvo v letech 1968-70 třikrát za sebou turnaj a stalo se trvalým držitelem poháru. 70 léta potom byla pro kovalovský fotbal jakousi předehrou k prvnímu historickému postupu do okresního přeboru. Kádr mužstva se na přelomu 70 a 80 let pod vedením trenéra Jana Slováka vytříbil natolik, že se v sezóně 1982-83 podařilo třetí třídu vyhrát a postoupit do okresního přeboru.

Po ročním neúspěšném působení v okresním přeboru se mužstvo na nadcházející sezónu z různých příčin nedalo dohromady a stalo se, že po dvě sezóny byly Kovalovice bez fotbalu.

Po dvou letech se ovšem kovalovský fotbal znovu postavil na nohy a od podzimu 1986 se přihlásil do soutěže. Mužstvo dosahovalo několik příštích let spíše podprůměrných výsledků, snad kromě sezóny 1987-88, kterou odchytal Laďa Baroš a skončili jsme třetí, 3 body za postupujícím Vlkošem.

Mužstvo se postupně obměňovalo a doplňovalo pozitivním způsobem, což se začalo projevovat i na výsledcích. V sezóně 1998-99 mužstvo s náskokem osmi bodů před Kojetínem a vysoce aktivním skóre 109:19 okresní soutěž vyhrálo a podruhé v historii postoupilo do okresního přeboru. Bilance 24 vítězství, jedna remíza a jedna porážka napovídá, že se podařilo dát dohromady výborné mužstvo, na čemž měl velký podíl i trenér Jirka Libenský.V okresním přeboru se potom mužstvo zabydlelo i přes nelehkou první sezónu, kdy se zachraňovalo v soutěži až do samého závěru. V dalších ročnících už to bylo podstatně lepší, páté a šesté místo jsou velice solidní výsledky. Za celé období od roku 1986 se u mužstva vystřídalo několik trenérů, kterým také patří dík i za to, že se mužstva ujali v době, kdy se třeba tolik nedařilo.

V roce 2000 odehráli naši hráči dva turnaje, jeden vítězně a na dalším obsadili druhé místo. V o rok později se zúčastnili čtyř turnajů, dvakrát vítězně, jednou obsadili druhé a jednou čtvrté místo.

Klub prožíval radostnější období, ale i krize. Měl ovšem štěstí na obětavé funkcionáře, kteří dovedli překonat jakékoliv nesnáze. Veškerá činnost naší TJ však není jen kopaná, ale pořádáme i jiné sportovně společenské akce, jako např. velký turnaj v malé kopané za již tradiční účasti 24 mužstev, dětský den, turnaj v kuželkách, ples, dětský karneval, předhodovou zábavu, hodové odpoledne, turnaj v tenise a jiné. Pořádání všech těchto akcí je dost náročná činnost a je třeba ocenit ochotu všech lidí, kteří se nezdráhají pomoci jakýmkoliv způsobem.